Cum să procedez?

1 iunie 2020 41

Bună ziua! Am avut o înțelegere cu persoana X de a-i vinde automobilul la prețul de 3.000 Euro, am mers la ASP și am încheiat contractul de vânzare-cumpărare la care prețul automobilului a fost stabilit în contract ca fiind de 10 mii lei. După ce am încheiat contractul, persoana X a spus că îmi achită banii în decurs de două zile, fapt cu care am fost de acord. A trecut deja o luna și persoana X a dispărut fără să achite vreun leu. Cum procedez în cazul dat? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
În partea ce tine de înțelegerea scrisa adică contract de vînzare, puteți solicita încasarea sumei inclusiv forțat prin judecată, in partea intelegerii nescrise anume 3000 euro, daca nu aveți o confirmare scrisă, practic și teri in imposibilitate de a încasa suma.

1 iunie 2020