Cum sa procedez?

1 august 2019 74

Am luat pe numele meu un credit pentru o alta persoana. Nu am fost informata de compania de microfinantare ca nu se achita si acum mi-au blocat cardul pe care primesc salariul, plus la asta mi se extrage tot salariul in cateva clipe. Sunt mama singura, am la intretinere 2 copii minori (de 3 si 6 ani). Cum sa-i intretin cand salariul imi este extras in intregime? Spuneti-mi cum sa procedez.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Obțineți de la banca care a eliberat cardul și de la angajator confirmări că aceste mijloace bănești provin din salariu și acesta este un card salarial. Ulterior, în adresa executorului judecătoresc depuneți o cerere de ridicare a sechestrului de pe mijloacele bănești de pe acel card.

ÎN VIITOR NU MAI... mai detaliat LUAȚI CREDITE/ÎMPRUMUTURI PENTRU ALTE PERSOANE!
Acum riscați ca acea persoană să nu vă mai restituie nimic.

Succes.

2 august 2019