Cum sa procedez?

1 iunie 2019 37

Sunt departe de Moldova, dar numele meu figureaza intr-un act de privatizare a unui apartament. Care e procedura juridica ca eu sa cedez aceasta cota fratelui sau mamei, de exemplu, ce act si unde el trebuie intocmit? Conform legislatiei RM, am nevoie de acordul celorlati coproprietari ca eu sa cedez/daruiesc respectiva cota parte? Ce alte solutii permite legislatia RM, ca sa-mi instrainez aceasta cota fara multe documentatii si proceduri? Va multumesc enorm!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua

Stimate Dna Corina,
Actul juridic în baza căruia are loc transferul dreptului de proprietate urmează a fi autentificat notarial.
În dependență de tipul actului juridic(vânzare, donație) se cere sau nu respectarea dreptului de preemțiune.
În orice caz va fi necesar să eliberați o procură, ce poate fi întocmită fie la consulat, fie... mai detaliat la un notar, după caz, poate fi necesară apostilarea, supralegalizarea sau nu.

3 iunie 2019