Cum să procedez

11 ianuarie 2018 86

Sunt fidejusor pentru o persoană care a luat un credit. Din motiv că nu a achitat creditul la timp, am fost dat în judecată, s-a emis hotărîre şi creditorul a apelat la executorul judecătoresc. În timpul acesta mă aflam în străinătate la învăţătură. Cînd am venit am aflat că a fost pronunțată o Hotărîre de judecată (executorul a dat în judecată pentru că nu m-am prezentat la el) ca să mă aducă în mod forţat la executor poliţia. Am făcut legătură cu poliţia şi împreună ne-am prezentat la executor. Vreau să ştiu ce urmează mai departe, căci executorul nu a vrut să-mi lămurească nimic.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Dat fiind faptul că Dvs ați fost fidejusorul persoane care a luat credit, Creditorul era în drept să vă acționeze în instanța de judecată atât pe dvs., cât și persoana care nemijlocit a luat credit.
Urmare a adoptării hotărârii judecătorești, instanța de judecată a hotărât incasarea sumei în mod solidar de... mai detaliat la Dvs. și de la debitor.
Fidejusiunea este o garanție personală și presupune că fidejusorul este un garant pentru debitor. Astfel, dacă debitorul nu achită, Creditorul este în drept să-i ceară fidejusorului sa achite sumele datorate de către cel care a luat credit.
Dupa ce veți achita pe contul executorului judecătoresc suma indicata în hotărârea judecătorească și cheltuielile procedurii judecătorești o să-i puteți cere acești bani de la persoana care nemijlocit a luat creditul.

11 ianuarie 2018