Cum sa procedez?

1 octombrie 2019 55

Am gasit o genta cu 3.000 Euro si nu am declarat la politie. Cel care a pierdut-o a scris cerere dupa 2 luni si m-au gasit. Eu din suma respectiva mai am 1.000 Euro. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Andrei!

Ca un bun samaritean urma să declarați bunul găsit (valiza cu bani) la administrația autorității publice locale sau la poliție, iar pentru aceasta ați fi putut primi o recompensă.
La moment sunteți obligat să restituiți mijloacele bănești integral fără a mai primi careva recompensă, deoarece nu ați dat dovada bunei-credințe... mai detaliat în raport cu proprietarul/posesorul mijloacelor bănești pe motiv că nu ați declarat la autoritatea publică locală sau poliție ceea ce ați găsit.

2 octombrie 2019