Cum sa procedez ca sa mostenesc si partea mamei?

19 iunie 2018 27

Buna ziua. Mie imi apartine 1/2 din apartament cu 2 camere, cealalta jumatate e a mamei care a decedat in 2008. Cum sa procedez ca sa mostenesc si partea mamei? Testament nu a fost alcatuit. Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă dvs sunteți unicul moștenitor legal de clasa 1 urmează să vă adresați cu o acțiune în instanță de judecată privind repunerea în termen de a accepta moștenirea indicând argumente forte de ce nu a-ți intenționat să deschideți dosarul succesoral după 6 luni de la decesul mamei.

Daca veți... mai detaliat fi repuși in termen, cu hotărârea dată vă adresați la notarul din raza defunctului cu o cere de deschidere a dosarului succesoral și veți accepta totodată moștenirea. Aici urmează încăodata sa vedeți dacă sunteți doar dvs moștenitor de clasa 1 sau mai aveți frați, surori există și soțul supraviețuitor care au dreptul în cote părți egale la moștenirea rămasă din partea mamei.

Dacă acceptați moștenirea și 1/2 din imobil deja revine în proprietatea dvs, adresațiva la Agenția servicii publice (Cadastru Bunurilor Imobile) pentru a înregistra partea pe numele dvs.

19 iunie 2018