Cum să procedez cand am restante la multe credite?

26 martie 2017 167

Din nefericire pe parcursul ultimilor doi ani am fost nevoit să iau credite de la organizații de microfinanțare. Pînă acum plăteam regulat. Acum am întrat în restanțe, am și hotărîri de judecată. De întors nu sunt în stare... Am restanțe, diferite sume la fiecare creditor de 2000, 5000, 10000, 15000, 20000 în total în jurul la 300000 lei. Dacă am multe credite, ce să fac? Să aștept pînă vor da toți în judecată și se va primi hotărîri ori este vreun organ în țara noastră unde să mă adresezi? Ce risc si cum să procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cea mai favorabilă soluție pentru Dvs. ar fi să returnați împrumuturile.
Însă în situația în care sunteți în imposibilitate să o faceți, creditorii își vor putea întoarce datoriile doar prin intermediul instanței de judecată.
În caz de pierdere în judecată, creditorii vă vor putea urmări bunurile pe care le aveți pentru... mai detaliat a stinge datoriile Dvs. față de ei.
Riscați să vă trezici în situația ca datoria reală (datorită penalităților și dobânzilor de întârziere) să depășească cu mult suma reală pe care a-ți contractat-o !
De asemenea, în cadrul procesului de judecată sau de executare a creanței, există un risc real să vă fie aplicată inderdicția de a nu părăsi țara !

26 martie 2017