Cum sa procedez cu plata pe perioada nefrecventarii a colegiului?

11 iunie 2017 84

Buna ziua, la 1 septembrie 2016, fiica a intrat la colegiu baz - buget, insa a fregventat numai pina in luna decembrie curent. La sfirsitul anului scolar am fost sa ridic actele, insa mi sa spus sa platesc suma de 12000 lei, ca penru intregul an. Cum sa procedez cu plata pe perioada nefregventarii a colegiului?

Jurist comments 4

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua. Trebuie sa vedeti cum prevede Contractul de studii, sau Regulamentul institutiei de invatamint. Contractul de studii reglementează raporturile studentului cu instituţia de învăţămînt superior sub aspect academic, financiar, social şi alte aspecte specifice instituţiei de învăţămînt superior.
Insa, daca studentul a fost admis la studii cu finantare de... mai detaliat la bugetul de stat, atunci nu vad vreun temei pentru restituirea burselor achitate, sau pentru a achita contractul pe un an de studii. Este un non-sens. Incercati sa va adresati la Directia educatie oraseneasca - daca colgiul este din Chisinau, Directia o gasiti la adresa : Strada Mitropolit Dosoftei 99

11 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

De obicei ei prevad in contract astfel de clauza , numai daca stundentul se exmatriculeaza nu din propria initiativa!

11 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

http://lex.justice.md/document_rom.php?id=F38E355D:76FC33F4
Nu exista nici un temei pentru recuperarea burselor, indiferent de motivul exmatricularii, astfel incit chiar daca este prevazut in contract, aceastaclauza este ilegala. Apelati la Directia Invatamint.

11 iunie 2017
Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

buna ziua! in cazul Dvs. este necesar sa vedeti ce prevedere regulamentul intern al institutiei de invatamint studii superioare de scurta durata (colegiu) referitor la procedura de organizare si desfasurare a activitatii educationale de invatamint. mai mult din intrebarea abordata reese ca copilul dvs. a fost inmatriculat la studii... mai detaliat bugetare, astfel in cazul in care vi se reproseaza achitarea unor plati de studii nejustificate sunteti in drept sa va adresati cu o plingere in adresa Directiei Generala Educatie, tineret si sport pentru clarificarea si solutionarea intrebarii ridicate, succes.
Contactele Directiei le accesati pe lincul de mai jos: http://www.chisinau.md/pageview.php?l=ro&idc=456&id=1150

12 iunie 2017