Cum sa procedez daca am luat un bun in rate pentru alta persoana?

27 ianuarie 2018 49

Bună ziua. Cu aproape 4 luni în urma am luat un telefon și o boxa pentru o prietena cu chitarea in rate, trebuia sa achite undeva 500 lei pe luna, însă nu a achitat. Acum ea e plecata peste hotare, iar suma venita spre achitare este de 12.000 lei. I-am scris sute de mesaje, m-a sunat și a întrebat concret cit trebuie de achitat, i-am trimis suma însă acum nu răspunde. Eu sunt student și sigur nu am cum achita. Cum sa procedez? O prietena de a mea este la curent cu situația data - era atunci cu noi, iar fratele fetei pentru care am luat creditul a zis ca mai are citeva persoane ca mine. Spuneți, va rog, ce trebuie sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Nu puteți fugi de răspundere, trebuie să achitați.
Dar puteți totodată să o acționați în judecată pe prietena pentru care ați cumpărat telefonul și să cereți rambursarea banilor.

27 ianuarie 2018