Cum sa procedez in cazul in care angajatoru ma obliga sa scriu cererea de concediere pe motiv propriu?

26 iunie 2017 80

De curind m-am angajat in calitate de vinzator consultant in cadru unei companii, insa au aparut niste divergente cu colegii din magazin. Eu ma-m adresat superioare mele sa lucrez in alt magazin. Insa dumneaei a zis ca nu poate sa faca asta si mi-a zis sa ma concediez.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Ion,

Angajatorul nu are dreptul să vă impună în nici un mod să depuneți cerere de demisie.
Dvs. puteți demisiona doar la propria dorință.

De asemenea, nu puteți fi concediat de către angajator decât în cazurile strict determinate de lege.

În situația Dvs. continuați să activați mai departe, iar în caz de presiuni... mai detaliat nu ezitați să vă adresați Inspecției Muncii.

26 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Daca nu ajungeti la un numitor comun privind locul muncii, atunci nici angajatorul nu poate fi obligat sa-ti accepte dorintele. Dar asta numai in cazul in care Contractul de munca prevede expres ca munca urmeaza sa fie prestata la magazinul X. Daca e formulat general, atunci schimbarea magazinului de asemenea... mai detaliat ar putea fi doar prin consens. In caz contrar, esti obligat sa activezi la acel magazin unde esti acum.

27 iunie 2017