Cum sa procedez in cazul in care fostul sot se eschiveaza sa achite pensia alimentara?

15 iulie 2017 78

Buna ziua. Spuneti-mi va rog, are rost sa scriu cerere in instanta de judecata pe fostul sot care nu vrea sa achite pensia alimentara copilului pe care il avem impreuna? Pina acum tot ce am obtinut a fost faptul ca executorul judecatoresc ii punea amenda, el o achita si eu ramineam iar cu nimic. Am apelat la executorul judecatoresc sa o intreb si de data asta ce sa fac. Mi-a raspuns ca trebuie sa ma duc sa scriu o cerere pentru a-i inainta proces penal (parca asa a zis) si ma gindesc, obtin eu ceva din asta sau iar nimic...

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Rodica,

La momentu nu este răspundere penală pentru acest fapt, este un proiect de lege prin care se propune o asemenea sancțiune.

În cazul în care deja v-ați adresat cu o cerere de chemare în judecată pentru încasarea pensiei de întreținere, este posibilitatea ca suma pensiei de întreținere să fie reținută... mai detaliat de către angajator din salariul tatălui.
De asemenea, în cazul în care s-a acumulat o sumă mai mare ca datorie pentru pensia de întreținere, executorul judecătoresc o poate executa silit din contul bunurilor tatălui.

15 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Art.320 din Codul penal stabileste raspunderea penala pentru neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale.

Sancţiuni: 1. amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau, 2. muncă neremunerată în folosul comunităţii... mai detaliat de la 150 la 200 ore sau, 3. inchisoare de pana la 2 ani.

O unitare conventionala este egala cu 50 Lei.

15 iulie 2017