Cum să procedez în cazul unei proceduri de executare întârziate?

19 septembrie 2023 3

Bună ziua. Hotărârea de judecată a fost pronunțată în ianuarie 2019, iar titlul executoriu a fost depus la executor în septembrie 2022, adică după 3 ani și 8 luni de la pronunțarea hotărârii. Acesta a fost depus spre executare de către o companie de consultanță și recuperare debite, care l-a obținut printr-un Contract de mandat, despre care nu am știut. Am fost informat despre cele de mai sus în august 2023 de către executor. Este legală procedura de executare descrisă?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua,
Nu este legală această procedură, în conformitate cu art. 16 alin (1) din Codul de Executare, titlul executoriu poate fi prezentat spre executare în decursul a 3 ani de la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești în al cărei temei a fost emis, dacă legea nu prevede altfel.
Potrivit art.... mai detaliat 61 alin. (1) lit. b) executorul judecătoresc refuza intentarea procedurii de executare dacă termenul de prezentare a documentului spre executare a expirat.
În acest caz Dvs trebuia să contestați încheierea de intentare a procedurii de executare. La moment, este necesar să fie examinate toate actele și să fie analizată posibilitatea de repunere în termen și de contestat încheierea executorului judecătoresc.
Totodată, puteți depune o plângere pe numele executorului în adresa Uniunii Executorilor Judecătorești.

19 septembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Ion, e o metodă de escrocherie din partea executorului, ultimul flagrasnt a încălcat prevederikle menționate de colega mea d-na Maria, să vezi ce dureri de cap poți să creezi executorului, dacă DVS o să-l atenționați cu o cerere, precum că apelați oficial la poliție, eu vă garantezi, că executorul... mai detaliat o să anuleze toate încheierile sale, emise de el în privința DVS, o să fie aplicat proverbul ” Леопольд давай жить дружно ”.

19 septembrie 2023
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua, să nu uităm că, în cazul în care după pronunțarea hotărîrii în prima instanță de judecată, ultima ar putea fi atacată cu apel. În acest caz s-ar putea scurge aceste 8 luni de zile în care s-a examinat cererea de apel. Iar după pronunțarea deciziei de către curtea... mai detaliat de apel, hotărîrea devine definitivă de la data acesteia. În acest caz creditorul s-a încadrat în termenul de prescripție de 3 ani. Acum rămîne de văzut a fost sau nu atacată hotărîrea cu apel și în cazul în care s-a atacat care este data pronunțării deciziei respective.

20 septembrie 2023