Cum sa procedez pentru a-mi fi restituite cheltuielile pe care le-am facut in timpul contractului de intretinere pe viata?

25 mai 2018 40

Buna ziua. In luna martie 2016, am incheiat un Contract de intretinere pe viata cu o batrinica, dupa care conform legii, apartamentul pe care il avea a fost scris pe numele meu. Contractul a fost intarit de notar in prezenta unui martor din partea batrinei. Dupa aproape doi ani in care mi-am facut datoria de intretinere in masura mentionata in contract, babuta a decis sa desfaca acest contract si a depus o cerere la judecatorie. Spuneti-mi, va rog, daca am dreptul sa cer sa mi se restituie cheltuielile, in cazul in care ea nu mai doreste sa o intretin?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Dna Ana,
Dvs sunteți în drept să solicitați obligarea respectivei să vă repare prejudiciul cauzat.
Pentru a proba prejudiciul suportat de către Dvs este necesar să prezentați toate actele confirmative ce vin în susținerea celor invocate.

25 mai 2018
  • Jurisconsult

D-na Ana bătrîna e în drept prin intermediul instanţiei să relizeze cu DVS contractul menţionat. Nu mai în instanţă DVS trebue săp vă prezentaţi cu probe, că suportat cheltueli major şi mai mult ca precis bătrînica o să stee pe gînduri, dacă nu are pe cineva care a instigat-o. Bătrîna... mai detaliat trebue să prezinte în instanţă motivele reliziezi contractului, fără aceasta instanţa poate să-i refuze.

27 mai 2018