Cum sa procedez, sa-mi apar drepturile

24 august 2017 71

Sunt pedagog de 58 de ani. Recent mi s-a adus la cunostinta ordinul de incetare a CIM, conform art. 301 (c) al Codului Muncii. Am refuzat sa semnez si am fost apoi abuzata, injosita, amenintata la mine in cabinet. Am cedat nervos, am avut nevoie de ingrijiri medicale de urgenta. Dar culmea e ca directoarea a asistat obraznic si in timpul manipularilor medicale, chiar daca am solicitat sa iasa.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună seara!

Emiterea unui astfel de ordin este întemeiată dacă ați atins vârsta de pensionare.
Dar aveți posibilitatea solicitării obligării la repararea prejudiciului moral cauzat prin abuz, înjosire, amenințare.

Succese!

24 august 2017