Cum sa procedez sa nu întorc banii la asistenta sociala?

24 august 2017 45

Bună ziua! Fiind in concediu de îngrijire a copilului pâna la 3 ani, m-am angajat pe 0,25 salariu in alt loc de munca prin cumul. Asistenta sociala teritoriala ma impune sa întorc banii care s-au platit din data angajarii la un alt loc de munca. Deoarece m-am intors la lucru in alta parte, nu de unde am iesit in concediu si aici unde am activat prin cumul sa aduc ordinul de angajare si confirmarea ca ei se angajează să plateasca concediul.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

La art. 8 alin. (5) din Legea asistenței sociale se dispune că beneficiarul de asistenţă socială este obligat să comunice în scris autorităţii, care i-a stabilit acest drept, despre orice eveniment de natură să conducă la modificarea, suspendarea sau încetarea dreptului.

În calitate de efect al încălcării acestei obligații, asistența... mai detaliat socială este în drept să solicite restituirea alocației, îndemnizației acordate.

Succese!

25 august 2017