Cum sa reactionez cind vin si vor sa-mi ia copiii?

2 martie 2018 78

Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, caci prima oara ma ciocnesc cu asa problema! Am conflict cu vecinii de la aparatul de aer conditionat si ei au scris plangere la Directia protectia copilului, cum ca vorbesc urat cu copiii mei, ii bat si tip la ei, ceea ce nu este adevarat! Am 3 copilasi, sotul este in Israel cu contract la munca. Mi-au spus sa ma prezint la ei, dar nu ma pot linisti de rusinea in care ma aflu acum! Cel mai mare are 10 ani, cea mai mica un anisor. Problema cea mare este ca nu am incredere in directictia asta. Cum sa procedez? Va rog, dati-mi un sfat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Parajurist

Buna, Mariana!
In cazul unei astfel de sesizari, conform legii 140/2013 autoritatea tutelara este obligata sa emita o dispozitie cu privire la evaluarea initiala a situatiei copiilor. Asistentul social impreuna cu specialistii din domeniul sanatatii, educatiei si ordinii publice sunt obligati sa se deplaseze la fata locului si sa evalueze situatia... mai detaliat copiilor, efectuind o ancheta de evaluare initiala. Daca in urma evaluarii se depisteaza ca copiii sunt in situatie de risc si exista un pericol eminent pentru viata lor, atunci autoritatea tutelara intreprinde masurile corespunzatoare pentru a asigura viata si sanatatea copiilor. Daca se constata ca totul e ok, atunci se indica ca faptele nu se adeveresc si nu corespund situatiei reale.

3 martie 2018