Cum sa recuperam arvuna, daca apartamentul are defecte care nu au fost aduse la cunostinta de vanzator?

29 septembrie 2019 116

Buna ziua. Am vrut sa cumparam un apartament, am semnat un contract de arvuna (am dat cu titlu de arvuna 1.000 Euro), in care e stipulat ca face parte din suma tranzactiei. Dupa ce am semnat, mi s-a permis sa analizam apartamentul si am gasit defectiuni (gauri in pereti) si multe altele care nu corespundeau descrierii apartamentului. Stapana mi-a spus ca nu stia ca are asa ceva in casa. Noi am refuzat sa cumpaream apartamentul. Cum as putea sa imi intorc banii, dat fiind ca au ascuns defectiunile mentionate? Plus la asta, banca in urma efectuarii unei evaluari, a refuzat finantarea.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

In cazul în care ați transmis acea suma de bani cu titlu de arvuna fără sa mergeți la notar sa autentificați acest contract(recipisă) aceasta este lovita de nulitate absolută, iar vânzătorul este obligat sa va restituie banii fără prea multe discuții.
Pentru a va recupera banii expediați o notificare în... mai detaliat adresa vânzătorului de restituire a mijloacelor bănești, iar dacă refuza adresați-vă în instanța de judecată din raza domiciliului vânzătorului.

30 septembrie 2019