Cum să recuperez reședința în casa unde am muncit și am trăit?

24 ianuarie 2018 49

Bună ziua, am așa o întrebare. Din prima căsătorie am o fiică, din a doua căsătorie mai am o fiică. Eu eram plecata la munca peste hotare când soțul ne-a scos de la reședință pe mine, pe fiica mai mare și pe copilul ei. Mai târziu a înaintat și divorț. Ne-a divorțat fără mine, în locul meu la judecată s-a prezentat avocatul. Judecătorul a lăsat fata cu mine, dar locuia cu tata, pentru ca el îi permitea sa facă ce vrea ea. Peste ceva timp minora noastră a devenit mămică, din nou totul pe capul meu. Soțul a decedat pe 30 octombrie, eu sunt bolnavă și nu pot s-o ajut cu nimic. Am încercat să ne adresăm la asistența socială, dar eu nu pot face nimic, niciun document, pentru ca n-am reședință. Și as vrea sa va întreb: cum as putea să-mi restabilesc reședința? Soțul a lăsat fetei testament. Niciodată nu m-am gândit că o sa am așa întrebări.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-na Valentina,
Dat fiind faptul că fiica Dvs. este moștenitor testamentar, după ce aceasta va merge la notar și ulterior își va înregistra dreptul de proprietate, ea ar putea sa va accepte cu viza de reședință sau domiciliu în acel apartament. Pentru aceasta trebuie sa va deplasați la Secția... mai detaliat de Documentare și Evidență a Populației.

24 ianuarie 2018