Cum scap de penalitate la credit?

30 noiembrie 2021 131

Buna ziua. Am contract cu o companie de creditare. Achit lunar 470 lei. In luna noiembrie nu am achitat la timp pentru ca am fost intr-o deplasare in interes de serviciu. Am incercat sa achit online, dar nu mi-a reusit. La moment penalitatea a crescut cu aproape 500 lei. Din 25.11.21 sunt testat pozitiv la Covid-19, dar penalitatea tot creste.
Cum pot sa scap de aceasta penalitate? Am sa achit rata cand ies din carantina. Mersi.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna dl. Ivan, o să achitați conform contractului de creditare.

1 decembrie 2021
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, cu tot respectul față de colegul care s-a expus mai sus, constat că acesta vă duce în eroare.
Referitor la situația dvs, sunt două căi de soluționare
1) Vă adresați în scris, prealabil la compania de creditare prin care solicitați reducerea penalității invocand motivele care au generat creșterea acesteia... mai detaliat în speranța că aceștia vor intra în situația dvs.
2) Vă adresați direct în instanță cu o cerere de chemare în judecată. Pentru a vă putea îndruma despre pașii pe care urmează să-i intreprindeți , trebuie analizat minuțios clauzele contractuale.
Contactați-mă pe email filip.rotaru98@gmail.com și descrieți-mi mai detaliat situația , voi încerca să vă ajut.

1 decembrie 2021