Cum scot numele tatălui din certificatul de nastere

14 septembrie 2019 23

Buna ziua. Îmi perfectez actele pentru pașaportul românesc si in certificatul de naștere al mamei mele este indicată o persoana ca tatăl ei, dar aceasta persoana nu exista, precum nicio legătura de paternitate. Poate bunica mea face o cerere pentru a schimba certificatul de naștere al mamei mele, sau doar mama o poate face? Mama nu colaborează in acest sens. Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Contestarea paternității poate avea loc doar pe cale judecătorească.
În cazul dat doar mama poate depune o cerere de chemare în judecată.

15 septembrie 2019