Cum se achita pensia alimentara?

15 iunie 2018 83

Pensia alimentara se achita doar prin executorul judecatoresc, sau se poate si prin posta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Depinde cum se înțeleg Creditorul și Debitorul.
Dacă creditorul nu pune în executare titlul executoriu, iar debitorul nu achită benevol, ulterior creditorul nu va fi în drept să pretindă încasarea sumei pentru perioada respectivă.
Achitările pot fi făcute prin transmiterea directă și personală sau prin reprezentant a mijloacelor bănești, prin transfer, depunere... mai detaliat pe un anumit cont bancar sau prin intermediul executorului judecătoresc.

15 iunie 2018