Cum se achita pensia alimentara daca sunt restante, este posibila in rate?

20 iunie 2017 57

Acum 2 ani am divortat si este necesar sa achit restanta la pensia alimentara vreau sa stiu daca e posibila in rate deoarece nu am posibilitatea sa achit pentru doi ani. Tin sa mentionez ca am participat citusi de putin la cresterea fetitei ii dadeam bani cind era necesaru o imbracam zicea ca o sa ma scoata acum cind iam adresat intrebarea sa ma scoata sa particip fara judecati la crestere a renuntat a zis ca vrea achitata toata pensia alimentara pina in prezent.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Executarea unei obligații în rate este posibilă în acest caz doar cu consimțământul creditorului (al mamei) și cu acordul executorului judecătoresc. În caz contrar, creditorul este în drept să solicite achitarea integrală a datoriei.

20 iunie 2017