Cum se acorda concediul de 120 zile neplatit?

1 august 2017 272

Angajatul este in concediu anual pina la data de 16 august 2017, dar solicita prin cererea depusa la 1 august 2017 concediu suplimentar de 120 zile neplatit din data de 16 august 2017.
Cit de corect ar fi sa eliberez din functie un angajat care se afla în concediu anual, dupa care solicita sa i se acorde concediu suplimentar neplatit (120 zile). Ajutati-ma va rog cum sa procedez corect.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Legea nu stabileste vreo restrictie in acest sens. Prin urmare, e posibil ca ulterior finisarii perioadei concediului anual, salariatului sa i se acorde concediul neplatit. Important e ca salariatul sa motiveze faptul acordarii concediului neplatit.

Cu respect,
Copetchi Stanislav

1 august 2017