Cum se acorda somajul tehnic?

3 aprilie 2020 201

Salut! As dori sa intreb: daca firma se inchide pe timp de carantina, cum se achita somajul tehnic? In ce conditii si cat trebue sa plateasca salariatilor?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Nicolae,

Şomajul tehnic reprezintă imposibilitatea temporară a continuării activităţii de producţie de către unitate sau de către o subdiviziune interioară a acesteia pentru motive economice obiective.

Durata şomajului tehnic nu poate depăşi 4 luni în decursul unui an calendaristic.

În perioada şomajului tehnic, salariaţii beneficiază lunar de o indemnizaţie ce nu... mai detaliat poate fi mai mică de 50 la sută din salariul lor de bază, cu excepţia cazurilor de suspendare a contractului individual de muncă.

Modul în care salariaţii vor executa obligaţia de a se afla la dispoziţia angajatorului, precum şi mărimea concretă a indemnizaţiei de care beneficiază salariaţii în perioada şomajului tehnic, se stabilesc prin ordinul (dispoziţia, decizia, hotărîrea) angajatorului, de contractul colectiv de muncă şi de convenţiile colective.

4 aprilie 2020