Cum se aplică amenda în temeiul deciziei asupra cauzei contravenționale?

2 iulie 2023 15

Bună ziua. Pe data de 30 iunie 2023, adică până la intrarea în vigoare a modificărilor la Codul Contravențional, în privința mea a fost întocmită o Decizie asupra cauzei contravenționale în temeiul art. 236 alin. 1 CC și am fost sancționată cu amendă în mărime de 12 u.c. (600 lei) și 3 puncte de penalizare, adica mi-a fost aplicată amenda minimă, dacă ar fi fost întocmit proces-verbal cu privire la contravenție. Are rost să contest decizia menționată și care ar fi articolele aplicabile? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna seara. Sunteți în drept să contestați decizia în ordinea art.448 Cod contravențională. Însă urmează să aveți vre-o un temei, care ar determina instanța de judecată să o anuleze.

3 iulie 2023