Cum se calculeaza corect termenul de sedere in tara a masinilor straine?

30 august 2017 184

Buna ziua. Am cetacenie dubla si permis RM. Masina e cu numere de Romania si circul des RM-RO. Pe data de 5 iulie, la iesire din RM am fost amendat cu 4.300 MDL sub pretextul ca m-am aflat in tara (RM) pe parcursul anului 2017 mai mult de 180 zile, desi aceasta nu e adevarat. Pot oare recupera banii, sau e depasit faptul, ca de obicei in RM? Mersi.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dacă contestați procesul verbal întocmit prin care va fost aplicată amenda demonstrând faptul că nu ați depășit limita de 180 de zile prin probe veridice, atunci este posibil.

31 august 2017