Cum se calculează dobânda?

21 august 2021 26

Buna ziua. În urmă cu 2 ani am împrumutat 60 de mii lei pe un termen de 12 luni. Am luat banii la 10%. Am achitat 40 mii, dar nu am scris nicio recipisă. Acum creditorul îmi cere 40.000 lei. Ce suma trebuie, de fapt, să rambursez?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Mariana, la momentul de fațo DVS nu aveți dovadă, că ați achitat vre-o sumă de bani, creditorul poate să vă încalțe și cu 60 000 lei. Greșala de fiecare dată cînd achitați vre-o sumă de bani luați o recipisă, unde să fie indicat suma achitată din care sumă... mai detaliat și cu cît ați rămas datoare, e amarnic.

23 august 2021