Cum se calculează dobînda de întîrziere pe ilba.md?

30 septembrie 2016 1103

Ajutați-mă vă rog frumos să calculez dobînda de întîrziere pe ilba.md, pentru a anexa extrasul de acolo la dosar. Merci anticipat. O zi frumoasă tuturor.

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte domenii

Buna!
Incercati sa accesati site-ul calc.prolex.md, imi pare ca este mai accesibil si mai comod de utilizat pentru calcularea penalitatilor si dobinzilor. Daca nu Va reuseste, sint dispusa sa Va ajut.
O zi frumoasa!

30 septembrie 2016

Bună ziua.

Vă mulțumesc pentru receptivitatea Dumneavoastră.
Am acceast site-ul recomandat, însă nu-mi reușește. Am citit și instrucțiunile care se dau pentru utilizarea calculatorului dar tot fără succes.
Speța sună în felul următor: o persoană juridică a încheiat un contract privind efectuarea unor lucrări de reparație cu o altă persoană juridică, achitîndu-i 70%... mai detaliat din suma toatală. Compania de construcții a luat banii dar obligațiile contractuale nu și le-a îndeplinit. Acum reclamantul dorește recuperarea avansului și aplicarea dobînzii de întîrziere (în contract nu era prevăzută clauza de penalitate).

Deci, nu prea înțeleg ce date trebuie să introduc la rubrica ”data scadenta”, ”data achitată”, etc.?

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Un sfîrșit de săptămînă cît mai reușit.

Cu respect,
C.

30 septembrie 2016