Cum se calculeaza rata dobanzii de intarziere?

21 august 2018 1196

Buna ziua. Activez la o intreprindere, avem un debitor restantier si vreau sa depun o cerere de chemare in judecata. Trebuie sa anexez tabelul de calculare a dobanzii de intarziere. Cum o calculez? Multumesc mult de ajutor!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Bună ziua!

Încercați să calculați prin utilizarea acestui site: http://calc.prolex.md/. Vedeți instrucțiunile înainte de utilizare.
Expediați ( scrisoare recomandată și aviz de recepție ) o înștiințare furnizorului privind sumele restante, asigurând soluționarea prelabilă a litigiului, înainte de a vă adresa în instanță în procedura în ordonanță ( simplificată).

Succese!

21 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
De fapt, există formula clară prevăzută de legislație care explică detaliat cum se calculează dobânda de întârziere.
De menționat, că rata de bază a BNM variază.
Paginile web de acest gen nu va oferă întotdeauna calculul corect.
Exemplu:
{[1000 lei * (9%+6,5%)] ÷ 365 zile} * X zile zile = ......
1000 lei - datoria
9%... mai detaliat - prevazute de codul civil la art 619 și 585, ce se aplică peste rata de bază a BNM
6,5% rata de bază a BNM. Rata in diverse perioade este diferita și se modifica prin hotărârea BNM. Accesați www.bnm.md ai verificați rata de bază a BNM în diverse perioade.
Verificați câte zile a fost în vigoare această mărime a ratei de bază și calculați dobânda pentru fiecare perioada separat dacă rata s-a modificat.
Suma se împarte la 365 zile - pentru a afla care e mărimea dobânzii pentru o zi și ulterior se înmulțește la numărul de zile în care a fost în vigoare anume această mărime a rate de bază stabilita de BNM.

Succese!

21 august 2018