Cum se calculeză dobânzile de întârziere/penalităţile

25 aprilie 2024 3

Bună ziua. Am avut câştig de cauză într-un proces civil și debitorul a fost obligat să achite o sumă de bani. Cum se calculează penalitaţile în aceste cazuri? Executorul spune că în general acum nu se achită penalitaţi. Este adevărat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Anna, executorul are dreptate, dacă a fost o datorie prin rtecipisă, penalități nu există.

26 aprilie 2024
  • Avocat

Bună ziua, se calculează penalitați, dobînzi, sume rezultate din întîzierea executării. Ca sa se gasească soluție la problema dvs. va recomand să vă adresați cu actele pe care le dețineți unui avocat.

27 aprilie 2024