Cum se impaca partile?

14 iunie 2018 69

Buna ziua. Am depus o cerere in privinta unui jaf (valoarea 8.000 lei). Am ajuns la un numitor comun cu agresorul. Pot retrage cererea? Daca nu, cum se face procedura de impacare?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Ivan Coica
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

buna Daniel,
da poți retrage plîngerea depusă, precum și să închei tranzacție de împăcare (în caz de sunteți în instantă)
Articolul 60. Drepturile şi obligaţiile părţii vătămate (Cod de Procedură Penală)
12) să retragă plîngerile depuse de ea sau de reprezentantul său, inclusiv plîngerile împotriva acţiunilor interzise... mai detaliat de lege săvîrşite împotriva sa;
13) să se împace cu bănuitul, învinuitul, inculpatul în cazurile prevăzute de lege;
Articolul 109. Împăcarea ( Cod Penal )
(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la capitolele II – VI din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani.
(2) Împăcarea este personală şi produce efecte juridice din momentul pornirii urmăririi penale şi pînă la retragerea completului de judecată pentru deliberare.

Succes

15 iunie 2018
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Daniel, împăcarea este posibilă doar în cazul infracţiunilor uşoare sau mai puţin grave. Ca excepţie, în cazul în care infracţiunea este comisă de un minor este posibilă împăcarea şi pentru infracţiunile grave.

Reieşind din conţinutul pedepselor prevăzute la art.187 CP RM desprindem că, în cazul în care făptuitorul este o persoană... mai detaliat adultă este posibilă împăcarea doar în cazul infracţiunii de jaf prevăzute la alin.1 art.187 CP RM. În celelalte cazuri nu este posibilă împăcarea.

În cazul în care făptuitorul este minor, atunci împăcarea este posibilă şi pentru jaful prevăzut la alin.2-4 art.187 CP RM.

15 iunie 2018