Cum se imparteste pensia alimentara la 2 copii din casatorii diferite?

20 februarie 2018 2153

Sotul meu achita pensie alimentara fiului sau din prima casatorie in suma de 1.537,50 lei lunar, dat fiind ca e somer. Acum in familia noastra s-a nascut o fetita care trebuie intretinuta. Cum procedez in cazul dat, e posibil sa reduc cumva suma? Sau am auzit, nu stiu pe cit e de posibil, ca pot sa-i intentez proces de judecata ca sa pretind si eu pensie alimentara de la sot?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună seara Dna Inga,
Soțul ar putea depune o cerere de micșorare a cuantumului pensiei de întreținere și să prezinte actele respective, iar instanța de judecată se va expune cu privire la cuantumul pensiei de întreținere.
Mai jos vedeți prevederile Codului familiei referitor la pensia de întreținere pentru copiii minori.

http://www.legis.md/cautare/rezultate/100069

Articolul 75.... mai detaliat Cuantumul pensiei de întreţinere încasate pentru copilul minor.
(1) Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.
(2) Cuantumul cotelor stabilite la alin.(1) poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.
(3) În cazul în care unii copii rămîn cu un părinte, iar alţii - cu celălalt, pensia de întreţinere plătită în favoarea părintelui mai puţin asigurat se stabileşte într-o sumă bănească fixă, determinată conform art.76.

20 februarie 2018
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Buna, puteti obtine reducerea la pensia de intretinere la primul copil numai daca veti solicita si dvs. pensia alimentara prin instanta de judecata la al doilea copil art. 74, al.2 si 3 CF

20 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Din câte înțeleg la moment dvs locuiți împreună cu soțul (nu ați desfăcut căsătoria) și acesta contribuie la întreținerea copilului pe care îl aveți împreună cu acesta?
Or, norma juridică la care se referă colegul expres indică asupra faptului: „dacă lipsește un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor,.....”.
Respectiv,... mai detaliat ar trebuie să dovediți faptul că soțul dvs nu participă la întreținerea copilului, pe când din întrebarea acordată dvs menționați că nu sunteți divorțată și duceți un trai comun, deși temporar soțul se află la muncă peste hotare.

Articolul 74. Obligaţia părinţilor de a-şi întreţine copiii
(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.
(2) Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.
(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.

20 februarie 2018