Cum se intocmeste o cerere de chemare in judecata pentru violenta corporala/comotie cerebrala si defaimare fizica?

25 iulie 2017 117

Va rog, ajutati-ma sa intocmesc o cerere de chemare in judecata pentru vatamare corporala si violenta fizica. Dupa care articol si cum sa ma conduc mai departe?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

1. Vedeti la art. 166 Cod de Procedura Civila ce trebuie sa contina o Cerere de chemare in judecata . Gasiti Codul aici: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=348338;
2. Incepeti cu expunerea faptelor, asa cum au avut loc. Pe larg, scrieti despre cum s-a intimplat totul, care anume vatamari v-au fost cauzate.
3. Indicati probele pe... mai detaliat care va intemeiati Cererea- expertiza medico-legala, procese-verbale de contraventie, bonuri de plata pentru spital/medicamente, etc.
4. Indicati temeiurile juridice pe care Va intemeiati pozitia: art. art. 11, 1398, 1418, 1420, 1422, 1423 din Codul Civil. Gasiti Codul si articolele mentionate aici: http://lex.justice.md/md/325085/
***
Mult succes!

26 iulie 2017
Andrei Himen
  • Student

s

26 iulie 2017