Cum se lanseaza legitim o aplicatie mobila?

15 iunie 2018 44

Ne propunem sa lansăm o aplicatie mobila, unde vor fi publicate reducerile din diverse magazine. Ce documente trebuie de facut ca aplicația sa fie legitima? Pentru primele cateva luni startup-ul nu va avea nici un venit.

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Avocat

Aplicatia de computer este un program de computer si prin urmare este o opera in sensul Legii privind drepturile de autor. Pentru a crea si a deveni titularul drepturilor de autor asupra operei nu este necesara nicio procedura. Simpla creare este suficienta.
*
Insa pentru a desfasura o activitate prin vanzarea... mai detaliat de licente asupra aplicatiei este nevoie sa va inregistrati fie ca intreprinzator individual (persoana fizica) sau SRL (persoana juridica).

15 iunie 2018