Cum se lichidează o I. I.?

2 octombrie 2018 157

Buna ziua. Sunt interesată cum se lichidează o I. I. Am auzit mai multe păreri, dar nu ştiu unde anume sa merg şi ce să fac. Şi daca are o legătură cu contul bancar, trebuie şi el inchis? Mulțumesc pentru ajutor!

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Mihaela, relevant, în cazul dvs., sunt prevederile art. 26 și 31 din Legea nr. 220 din 19.10.2007. totodată, puteți consulta și linkul (http://www.cis.gov.md/content/%C3%AEnregistrarea-radierii-persoanelor-juridice-%C8%99i-%C3%AEncetarea-calit%C4%83%C8%9Bii-de-%C3%AEntreprinz%C4%83tor).
Dacă mai simplu, mergeți la Agenția Servicii Publice depuneți cerere conform modelului, deja pe propria răspundere o să declarați că conturile au fost închise, nu aveți creditori... mai detaliat etc., Totodată, Agenția o să verifice dacă nu aveți datorii la Serviciul Fiscal de Stat. Contul bancar trebuie închis.
Sper că am răspuns la întrebarea dvs.

2 octombrie 2018