Cum se obtine casa prin succesiune de catre o ruda de gradul 2 daca rudele de gradul 1 renunta la ea?

8 noiembrie 2018 97

Buna ziua. Mama mea a decedat, testament nu a lasat. Suntem 2 surori. Noi nu avem nevoie de casa si dorim ca nepotul sa intre in posesia ei, el fiind ruda de gradul 2. Dupa cat timp dupa deces se pot inainta actele si de ce acte este nevoie?

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Marcelina, bună!

Sunt 2 opțiuni:
Prima - Dvs. și sora Dvs. mergeți la notar și depuneți o declarație precum că renunțați la succesiune, iar nepotul depune declarație de acceptare a succesiunii.

A doua - Termenul de acceptare a succesiunii este de 6 luni din momentul decesului. Nepotul merge în interiorul acestui termen la... mai detaliat notar și depune declarație de acceptare a succesiunii, iar Dvs. și sora Dvs. nu întreprindeți nici o acțiune. La expirarea termenului de 6 luni, nepotul va fi unicul moștenitor.

Pentru intentarea succesiunii este nevoie de actul de deces și de actele care demonstrează rudenia dintre decedat și moștenitor.

8 noiembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Renunțarea la succesiune se poate face in termen de 6 luni de la data deschiderii succesiunii, prin declarație comună a moștenitorilor în fața notarului.
Trebuie sa nu existe alti mostenitori de grad privilegiat oentru a putea renunța în folosul colateralului (nepot).

8 noiembrie 2018