Cum se pedepseste fumatul la locul de munca?

26 aprilie 2017 73

Azi la orele 10 politistul de sector m-a amendat cu 1500 de lei pentru ca fumam la locul de munca. Insa de ce? Mie 1500 da la altii lucratori cite 500 sau 300?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Dima,

1. Art. 91(1) alin. (17) Cod contravențional. Fumatul în spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la locurile de muncă, în spaţiile publice deschise administrate de instituţiile medico-sanitare, instituțiile de învăţămînt, autorităţile publice centrale şi locale, inclusiv pe teritoriile aferente acestora, în raza... mai detaliat de 10 metri de la intrarea în spaţiile publice închise, inclusiv în locurile de uz comun, şi la locurile de muncă, de la ferestrele care se deschid şi de la locurile/instalaţiile de captare a aerului pentru spaţiile publice închise şi pentru locurile de muncă se sancţionează cu amendă de la 30 la 42 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice. 1500 - 2100 lei.

Prin urmare, amenda minimă ce poate fi aplicată este de 1500 lei.

2. În conformitate cu prevederile art. 406 alin. (1) Cod contravențional, Contravențiile prevăzute la art. 91(1) alin. (1)–(15) şi (17), se examinează de organele supravegherii de stat a sănătății publice.
Alin. (2) același articol prevede că Sînt în drept să examineze cauze contravenţionale şi să aplice sancţiuni medicul-şef sanitar de stat al Republicii Moldova şi adjuncţii lui, medicii-şefi sanitari de stat ai raioanelor şi oraşelor (municipiilor).

Prin urmare, puteți contesta procesul-verbal cu privire la contravenție întocmit de către polițistul de sector, deoarece acesta nu are dreptul să vă sancționeze.

27 aprilie 2017