Cum se poate de iesit din tara avind chemare in judecata?

23 decembrie 2016 74

Va salut! Cum e posibil sa pleci din tara pe mai mult de o luna, daca esti chemat in judecata in legatura cu un accident rutier (usoara ciocnire intre doua automobile), dupa ce ai achitat amenda? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Student
  • Alte domenii

Bună ziua, Galina !

De regulă pentru contravenții nu este aplicată interdicția de a părăsi țara.

Dar, în scopul furnizării informației despre existența sau inexistența interdicției de a părăsi țara aplicată față de dvs., se depune o cerere personală, formulată într-o formă liberă, adresată Departamentului Poliției de Frontieră, în care obligatoriu vor... mai detaliat fi indicate datele de identitate ale dvs., adresa și numărul de contact al solicitantei. Totodată, la cerere este necesar de a anexa copia actului de identitate a solicitantei şi a persoanei la care se referă informaţia.

Anexarea actelor enumerate sunt obligatorii, deoarece informaţia solicitată constituie date cu caracter personal, care sunt prelucrate şi protejate în conformitate cu prevederile Legii privind protecţia datelor cu caracter personal.

Informaţia solicitată va fi furnizată în termen de cel mult 15 zile şi va fi preluată personal de la sediul Departamentului Poliţiei de Frontieră.

24 decembrie 2016
Olga Saveliev
  • Avocat

Galina, buna ziua.

Suplimentar celor scrise de mai sus, daca se confirma ca v-a fost aplicata interdictia de iesire din tara, va trebui sa solicitati copia actului in baza carui s-a dispus aplicarea interdictiei (Politia de Frontiera dispune de datele respective), pentru a cunoaste unde sa va adresati cu cererea de... mai detaliat anulare a interdictiei in legatura cu achitarea amenzii (instanta de judecata / executor judecatoresc).

Totodata, daca perioada in care dumneavoastra nu veti fi in tara va coincide cu data sedintei de judecata, va recomand sa depuneti in instanta de judecata o cerere de amanare a sedintei cu indicarea motivului (ca veti fi plecata) si sa anexati copia biletului / a foii de odihna (daca dispuneti de acestea) sau sa indicati in cerere ca veti prezenta dovada plecarii din tara la urmatoarea sedinta (copia pasaportului de strainatate cu datele iesirii / intrarii in tara). De asemenea, ati putea anexa la cerere copia certificata a confirmarii privind achitarea amenzii.

26 decembrie 2016