Cum se poate de interzis cresterea căprilor in oras?

13 iulie 2016 92

Buna ziua. Spuneti va rog cum se poate de interzis cresterea caprilor in oras. Este vreo lege poate?

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Curioasa intrebare. :) Raspunsul cert nu cunosc. Poate cineva din colegi cunoaste sau a lucrat pe asemenea situatii. Totusi, Primaria Chisinau a consultat anul trecut (noiembrie 2015) un Regulament in acest domeniu. Vedeti link-ul: http://chisinau.md/libview.php?l=ro&idc=403&id=13657. Nu cunosc daca proiectul a fost aprobat, insa acesta prevede, printre altele, urmatoarele: "9.4. Se... mai detaliat interzice întreţinerea animalelor de fermă şi a păsărilor (bovine, ovine, caprine, cai, cămile, cerbi şi căprioare, pui, raţe, gâşte, curcani, iepuri, albine etc.) în spaţiile rezidenţiale şi nerezidenţiale ale fondului locativ al oraşului."

14 iulie 2016