Cum se poate de procedat?

28 iunie 2019 33

Cum poate fi trasa la raspundere o persoana, care a abuzat de incredere, fara a divulga cine a denuntat-o. Aceasta persoana are 2 credite nerambursate, pentru unul deja este deschis dosar penal. Dupa eliberarea din penitenciar, si-a facut pasaport romanesc (posibil fals), s-a folosit de un automobil strain ,neavand permis de conducere, a provocat un accident rutier de la care s-a eschivat cu bani. Acum a plecat peste hotare. Va rog sa fie confidential si sfatuiti-ma ce pot face.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dra Veronica,
Potrivit legislației procesual-penale(inclusiv și contravenționale) reclamațiile anonime nu sunt examinate și drept urmare nu constituie temei pentru inițierea unei investigații. Ori, raționamentul legislatorului la momentul adoptării unei asemenea poziții a fost excluderea posibilității de suprasolicitării organelor de drept cu tot felul de reclamații care s-ar putea să... mai detaliat nu să se adeverească și totodată pentru a preveni și combate comportamentul de rea-credință al unui deținător care o face din glumă.
Cu atât mai persoana denunțătorului poartă răspundere penală pentru denunțul pe care îl face.

Dacă doriți să faceți un denunț îl faceți doar cu indicat tuturor circumstanțelor cauzei fără să „înfloriți situați” și cu indicarea datelor de identificare și contact ale denunțătorului.

Succes.

1 iulie 2019