Cum se poate demola o constructie ilegala?

23 aprilie 2019 143

Buna ziua. Locuiesc la bloc si un vecin si-a construit o casa cu etaj lipita de bloc. Astfel peretele aprtamentului pe care il detin a devenit comun cu al acestei case. Iar acoperisul casei vine in dreptul ferestrei mele. Constructia a fost ridicata fara autorizatie de constructie, dar este mai veche de 5 ani. Am trimis solicitari la primarie si am primti raspuns ca, dat fiind vechimea constructiei, ei nu pot sa mai amendeze proprietarul. Atat. Ce trebuie sa fac? Cui sa ma adresez ca sa obtin demolarea acestei constructii? Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dispunerea demolarii se face doar de instanța de judecată.
La caz, urmeaza a fi efectuată expertiză pentru a identifica care drepturi va sunt afectate, luminozitate, structură de rezistență, alți parametri.
Vedeți legea privind executarea lucrărilor in construcție http://www.legis.md/cautare/rezultate/106644

Efectuarea de control de către agenția pentru supravegherea tehnică
Sau direcția pentru situații excepționale in... mai detaliat partea ce ține de respectarea condițiilor de securitate, acces in caz de situații excepționale și altele.

Totuși, cu riscul sa ma repet, demolarea poate fi dispusă doar de instanța de judecată.

23 aprilie 2019