Cum se poate face mostenire in privinta unui teren agricol?

23 august 2023 3

Buna ziua. Sotul meu a decedat. In sat a ramas de la socru o cota de pamant, care este data in arenda unei firme. Toti fratii si surorile sotului au decedat. Cum se poate acum de facut mostenire in privinta terenului mentionat? Trebuie sa ne adresam la un notar din raionul unde se afla terenul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua,
Din întrebarea dvs deduc ca dupa socrul dvs. procedura succesoarală nu a fost deschisă. Respectiv, o sa fie necesar de deschis procedura succesorala după socrul dvs, ulterior deschiderea procedurii succesorale dupa sotul dvs. (în cazul în care nu a fost deschisă.)
Va adresați cu certificatele de deces al... mai detaliat ambilor defuncti la un notar din raza teritorială a ultimului domiciliul al defunctilor. Notarul o sa va consulte și o sa va îndrume. În caz de necesitate apelați 68531503.

23 august 2023