Cum se poate obtine o referinta de la politie?

3 mai 2023 44

Buna ziua. Am rugat politistul de sector din sat sa-mi elibereze o referinta (caracteristica), dar mi-a raspus ca acest document se numeste cazier contraventional si este eliberat de inspectoratul raional de politie. Este adevarat? Cum pot obtine documentul mentionat?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Chiril.
Pentru ce aveți nevoie de referință (caracteristică)?
Polițistul de sector nu are obligația de a vă elibera caracteristica.
Cazierul contravențional reflectă informații dacă ați fost sau nu atras la răspundere contravențională.
Cazierul juridic reflectă informații despre atragerea la răspundere penală.
Caracteristica pentru angajare poate fi făcută (dar nu sunt obligați să o... mai detaliat facă) la ultimul loc de studii, la ultimul loc de muncă.

3 mai 2023

Pentru divorț, am dat la divorț si vreau ca copii sa ramina cu mine. Mia sfatuit cineva sami fac printre altele si o caracteristica de la locul de trai de la polițistul de sctor.

5 mai 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu e cazul, pentru a rămâne copiii cu dumneavoastră aveți nevoie de avizul autorității tutelare (primarilui).

5 mai 2023