Cum se poate realiza partajarea apartamentului

24 iunie 2020 157

Suntem casatoriti de 2 ani si avem un copil de 8 luni. Am cumparat un apartament acum un an si l-am scris pe ambii. Viza de resedinta in apartament are doar sotia. Daca ajungem la divort in timpul apropiat, putem vinde apartamentul si sa impartim banii, chiar daca sotia nu ar fi de acord? Cum vom partaja apartamentul? Mersi.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Soluțiile de partaj cel mai eficient urmează a fi oferite de soți, or soții știu cum mai eficient lor ar urma fi partajată averea, acest pas este mai simplu și mai benefic, necostisitor părților dacă o faceți pe cale amiabilă fără a vă adresa în instanța de judecată, în... mai detaliat caz contrar, partajul apartamentului poate fi solicitat în instanța cum ați indicat dvs.

O altă soluție este evaluarea apartamentului la ce preț este, iar unul din soți achită altuia jumătatea prețului (adică îi cumpără cota partea) și continuie traiu în apartament.

25 iunie 2020