Cum se scrie o cerere de eliberare de la locul de munca?

18 iulie 2018 6561

Lucrez la un atelier de cusut in calitate de cusatoreasa. Am constatat ca calitatea tesaturiinu e buna, se descoloreaza, este toxica, ustura ochii. Am facut niste poze la material si mainile murdare si am postat pe internet sub forma de anonim, in sens ca calitatea de tesatura nu e buna. Sefii m-au acuzat ca am dat date secrete din firma, cum sa fac mai departe?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna VERONICA.
Cred că trebuie să vă adresați către Inspectoratul muncii din raza unde locuiți, ei vor inspecta condițiile de lucru. O cerere de eliberare se scrie simplu și nu există vre-un model anume. Dacă indicați condițiile nocive trebuie să aveți probe. În cazul când Inspectoratul Muncii va găsi aceste probe,... mai detaliat atunci puteți indica în cerere că nu puteți lucra din cauza condițiilor.

25 iulie 2018