Cum se stabileste corect salariiul unui administrator de APLP

19 aprilie 2023 54

Buna ziua. Administratorul blocului in care locuim a gestionat imobilul timp de 5 ani, inclusiv o perioada cand APLP a fost pasiva deoarece nu era inregistrata. In toata aceasta perioada, administratorul a strans bani pentru serviciile comunale. Dupa numeroase abateri, ne-am adresat cu o sesizare la inspectoratul fiscal pentru ca nu elibera bonuri de plata si multe altele. Doamna administrator s-a conformat si a inceput sa activeze mai transparent. Ne-am trezit cu facturi venite de la Infocom cu datorii mari, inclusiv salariul doamnei, mai exact o suma care ea a indicat-o in mod arbitrar. Locatarii nu-i achitau salariul doamnei din motiv ca nu isi indeplinea obligațiunile. Va rugam insistent sa ne raspundeți daca este corect ca administratorul sa-si stabileasca salariul dupa bunul sau plac, fara o adunare generala si punerea la vot? Pentru ca facturile sa ni le calculeze Infocomul nu era nevoie de acordul locatarilor? Cum sa procedam cu datoriile care ne-au fost puse in carca? Va mulțumim.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Angela.
Citiți statutul APLP-ului la care vă referiți. Acolo trebuie să fie indicat cum se stabilește remunerarea administratorului și deja după ce vedeți procedura specificată în statut verificați dacă a fost respectată procedura.

19 aprilie 2023