Cum se taxează veniturile obținute din vânzarea licenței de utilizare a unui soft?

19 decembrie 2020 25

Există o companie în Moldova cui îi aparține o aplicație web, iar o companie din SUA obține drepturi de folosire și vânzare a acestei aplicații, iar pentru asta compania din SUA plătește companiei din Moldova o parte din venituri. Prin urmare, compania din Moldova are drepturi de autor pe această aplicație și oferă drepturi limitate de folosire și vânzare unei companii străine. Cum se consideră acest venit și cum se taxează?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Toate tipurile de venituri ale companiei din Moldova se supun impozitării. Însă dacă este o companie IT şi este înregsitrată în modul corespunzător atunci achită doar 7% din toate veniturile.

3 februarie 2021