Cum se trimit la munca peste hotarele Republicii Moldova, cetățenii care sunt angajați în cadrul entității înregistrate în RM?

11 iunie 2018 55

Dorim să plasăm în cadrul muncii în străinătate personal necalificat, care este angajat într-o entitate care activează în Republica Moldova. Am dori să aflăm cum este corect de a plasa acești cetățeni în străinătate: prin prisma contractului individual de muncă încheiat în țară, dacă salariatul poate merge doar în baza ordinului de detașare, sau este necesar și contract individiual de muncă aditional contractului de bază. Munca va fi prestată în România. Prestări servicii în construcții. Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Domnita, legalizarea muncii si sederii cetatenilor moldoveni in Romanie se va efectua conform legilor romane in acest caz. Urmeaza sa coordonati cu entitatea romana care primeste acesti lucratori din Moldova care sunt actele necesare. Local, trebuie obtinut acordul scris al salariatilor pentru detasare, care poate fi formalizat ca un acord... mai detaliat aditional la contractele lor individual de munca.

Daca entitatea din Moldova a angajat acesti lucratori doar pentru a-i detasa in Romania la lucru, aceasta activitate este supusa licentierii in Republica Moldova (plasarea cetatenilor in campul muncii peste hotare). Este importanta in acest sens sa demonstrati ca entitatea din Moldova are si alta activitate decit scopul formal de angajare a unor lucratori spre a fi detasati peste hotare, inclusiv ca are proprii salariati care nu vor fi detasati.

12 iunie 2018