Cum se va calcula cuantumul indemnizațiilor?

28 mai 2023 59

Bună ziua. Mă aflu în concediu pentru îngrijirea copilului copilului până la vârsta de 3 ani. Copilul are în prezent 1 an și 4 luni și am aflat că sunt însărcinată. Soțul nu lucrează. Pot beneficia de concediu de maternitate? Cum se va calcula cuantumul indemnizațiilor? Am activat oficial înainte de a ieși în concediul de maternitate și respectiv cuantumul indemnizației pentru îngrijirea copilului s-a calculat conform legii. Cum se va întâmpla acum, la a doua sarcină?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Tatiana.
Toate indemnizaţiile vor fi calculate identic ca pentru primul copil.

LEGE Nr. 289
din 22-07-2004
privind indemnizaţiile pentru incapacitate
temporară de muncă şi alte prestaţiide
asigurări sociale
(6) În cazul în care asiguratul pe parcursul celor 12 luni calendaristice premergătoare lunii survenirii riscului asigurat nu a realizat venit asigurat din motiv de concediu... mai detaliat de maternitate şi/sau concediu pentru îngrijirea copilului pînă la împlinirea vîrstei de 3 ani, cuantumul indemnizaţiei de maternitate şi al indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului se stabileşte din baza de calcul în al cărei temei s-au calculat aceste indemnizaţii pentru copilul precedent, inclusiv în cazul în care a beneficiat de anumite plăţi unice pe parcursul acestor concedii.

28 mai 2023