Cum se va calcula indemnizatia de maternitate avand in vedere perioada de carantina?

3 aprilie 2020 250

Sunt angajata din 2011 pana in prezent. Nu am avut perioade de intrerupere in lucru. Am lucrat la o firma mai mult de 8 ani, ulterior, din vara anului 2019 mi-am schimbat serviciul si am ramas insarcinata. La moment ar trebui sa ies in concediu de maternitate la mijlocul lunii mai, dar de la jumatatea lui martie suntem in carantina si nu voi primi salariu, fiindca am fost constrinsi sa scriem cereri de concediu din cont propriu. Vroiam sa precizez: am dreptul sa cer CNAS sa calculeze indemnizatiile pornind de la salariul pe 12 luni martie 2019-martie 2020?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Pentru zilele de concediu neplătit, pentru perioada suspendării contractului individual de muncă, indemnizatia de maternitate nu se achita.
Totodata, În cazul în care concediul de maternitate a început în perioada concediului neplătit, în perioada suspendării contractului individual de muncă şi altor contracte de prestări servicii, în... mai detaliat perioada în care asiguratul se află în concediul pentru îngrijirea copilului de la 3 la 4 ani sau din alte motive de lipsă de la lucru prevăzute de Codul muncii, indemnizaţia se stabileşte cu începere de la data cînd asigurata/soţul femeii aflate la întreţinerea acestuia urma să-şi reia activitatea.

30 aprilie 2020